Mayıs 17, 2018

Ayşegül Alyanak Özgeçmiş

Yoga yolculuğuma, 1997 senesinde Izmir’de spor hekimi ve yoga eğitmeni Semra Elmacı’nın öğrencisi olarak başladım ve 2010 senesine kadar çeşitli öğretmenlerden dersler alarak bu yolculuğa devam ettim. Otelcilik alanındaki profesyonel iş hayatımı sonlandırdıktan sonra 2010 senesinde Hindistan’a giderek, Bihar Yoga okullarına bağlı Yoga Vidya Gurukul’un(Yoga Üniversitesi)
Nashik’deki Aşram’ında Yoga Sopan (Başlangıç), Yoga Pravesh (orta düzey) ve Yoga Parichaya (ileri düzey) dersleri alarak ilk 200 saatlik ‘temel ‘Yoga Eğitmenliği” eğitimimi aldım. 200 saat Yoga Alliance International TTC eğitimini ve 500 saat ATTC ileri düzey yoga eğitimini Hariom Yoga’dan, değerli hocam
Bora Ercan ‘dan aldım.

Yoga Vidya Gurukul’dan aldığım eğitimden bu yana, yoga eğitmeni olarak, halen kurumsal ve bireysel gruplara yoga dersleri vermekteyim. İzmir ve Urla’da gerçekleşen yoga festivallerine, inzivalara, yoga kamplarına ve Ege Yoga Derneği’nin organize ettiği TTC eğitimlerine yoga eğitmeni olarak katılmaktayım.

Katıldığım eğitimler ve inzivalar;
Iyengar’ ın en eski öğrencilerinden olan Victor ve Angelina gibi usta yoga hocalarının derslerine katıldım. Dynamic yoga’nın kurucusu Godfrey Deveaux, Türkiye’ye geldikçe derslerine katılmaktayım. Yine alanında uzman olan yoga hocaları, Zeynep Aksoy&David Cornwell’in inziva kampına, Mey Elbi ve Devrim Akkaya’nın inziva kampına, Banu Çadırcı’nın Yoga Terapi çalışmalarına, Bora Ercan’ın meditasyon çalışmalarına katıldım.
Yirmili yaşlarımda başladığım kişisel gelişim yolculuğumda, Yıldız Bulhaz’dan Reiki 1,2,3 eğitimleri, Tamer Dövücü’den Nlp eğitimi, 2007 senesinde Marianna ve Dr. Panayiotis Metaxatos’dan Silva Method eğitimi aldım. Kiara Windrider’ın çalışma grubunda yer alarak Deeksha ve Ilahee noor enerjilerine uyumlandım. Kazdağlarında gerçekleşen OSHO Nefesmeditasyon- çakra çalışmaları, kampına katıldım. 2009-12 yılları arasında Organon Homeopati derneği’nin 3 yıl süren Temel Homeopathy eğitimini tamamladım. Son olarak Kuantum fizik doktoru Ukraynalı Victor Touchin’dan Bioenerji eğitimi alarak, evrensel enerjinin beden sistemleri şifası üzerine çalıştım.
2009-11 yılları arasında Piri Reis Denizcilik derneği yönetim kurulu üyeliği yaptım. Derneğin Peri Reis kadın yelken yarış ekibinde yer alarak birçok ulusal ve uluslararası yelken yarışlarına katıldım. Sadece kadınlardan oluşan bu ekip, karma ve sadece erkeklerden oluşan yelken yarış ekiplerine karşı önemli başarılar almıştır.

2015 senesinde kurulan Ege Yoga Derneği’nin kurucu üyesiyim. Yönetim kurulu üyesi olarak yürüttüğüm görevlerimin yanında, derneğin Yoga’yı kitlelere tanıtmak ve yaymak adına zaman zaman düzenlediği eğitim, seminer, şenlik ve festivallere Yoga Eğitmeni olarak katkılarımı vermekteyim. Ege Yoga Derneği’nin 2016 senesinden itibaren her yıl organize ettiği Yoga Alliance International onaylı 200 saatlik TTC eğitimlerinde, halen eğitmen olarak görev almaktayım.